O Przewodniku Kontakt Reklama Przyjaciele
 Berlin
 Londyn
 Paryż
 Rzym
 Wiedeń
 Amsterdam
 Ateny
 Barcelona
 Bolonia
 Bratysława
 Budapeszt
 Edynburg
 Florencja
 Glasgow
 Helsinki
 Kopenhaga
 Kraków
 Lizbona
 Mediolan
 Monako
 Moskwa
 Oslo
 Oświęcim
 Pompeje
 Praga
 Saloniki
 Sankt Petersburg
 San Marino
 Watykan
 Wenecja
 391
 278
 32
 130
 256
 213
 219
 169
 136
 141




Edynburg


Edynburg, położony jest na górzystych terenach nad zatoką Firth of Forth. W średniowieczu był warownią o znaczeniu strategicznym i nazywał się wówczas Dunedin lub Din Eidyn - czyli fort Eidyn. Rozwój miasta w kolejnych stuleciach był możliwy dzięki handlowi zamorskiemu. Edynburg prawa miejskie uzyskał w 1329 roku, a od 1437 stał się stolicą Szkocji i siedzibą szkockiego parlamentu.

Centrum podzielone jest na Stare i Nowe miasto. Na północ od Castle Rock znajduje się Nowe Miasto, z symetrycznym układem ulic i klasycystycznymi budynkami, powstałe w epoce oświecenia. Zupełnie inny charakter posiada średniowieczne Old Town (Stare Miasto) z siecią krętych brukowanych uliczek, ciasnych zaułków i domów z ciemnego kamienia.

Miasto słynie nie tylko z licznych zabytków, muzeów, galerii, ale także z Międzynarodowego Festiwalu odbywającego się rokrocznie od 1947 roku. Festiwal w Edynburgu obejmuje w zasadzie kilka niezależnych imprez, z których najsłynniejszy i największy jest festiwal teatrów ulicznych "Fringe".

Atrakcje turystyczne Edynburga


Edinburgh Castle


Twierdza została wybudowana prawie 800 lat temu na szczycie wygasłego wulkanu. Kompleks zamkowy reprezentuje różne style i typy budownictwa, które świadczące o bogactwie ról, jakie obiekt pełnił w ciągu stuleci. Najstarszą budowlą jest XII-wieczna St Margaret's Chapel (kaplica św. Małgorzaty).

Zwiedzanie można rozpocząć od najważniejszej części kompleksu - Crown Square. Po wschodniej stronie placu znajduje się renesansowy pałac z ośmiokątną wieżyczką strzelniczą, dobudowaną w XIX wieku. Wewnątrz obiektu można zwiedzać historyczne komnaty. Na szczególną uwagę zasługuje Crown Room, gdzie przechowywany jest komplet najstarszych w Europie klejnotów koronacyjnych (Honours of Scotland). Wśród insygniów królewskich znajdują się: złote berło zwieńczone kulą z wygładzonego kryształu górskiego i korona wykonana dla Jakuba V przez szkockiego złotnika Jamesa Mosmana, bogato wysadzana perłami i kamieniami szlachetnymi. Na uwagę zasługuje także kamień koronacyjny szkockich monarchów - Stone of Destiny.

W południowej części Crown Square mieści się Great Hall (Wielka Sala). Wybudowano ją za panowania Jakuba IV jako miejsce uczt i ceremonii. Niegdyś w Wielkiej Sali obradował szkocki parlament, a obecnie odbywają się w niej uroczystości państwowe.

Po północnej stronie placu znajduje sie Scottish National War Memorial, pomnik oddający hołd Szkotom poległym w czasie I wojny światowej. W części zachodniej mieści się Scottish United Services Museum (Muzeum Wojskowości), które gromadzi kolekcje mundurów i uzbrojenia. Na uwagę zasługuje model statku The Great George, wykonany przez francuskiego jeńca wojennego.

Z Crown Squar można przedostać się do wykutych w litej skale podziemi. Dawniej służyły jako magazyny, piekarnie i cele więzienne. W XVIII i XIX wieku przetrzymywano w nich francuskich więźniów, po których zostały na ścianach różne inskrypcje. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się w jednym z pomieszczeń XV-wieczne działo - Mons Meg, z którego można było strzelać kamiennymi kulami na odległość ok. 3 km.

Royal Mile


Royal Mile to tzw. Królewska Mila, główny szlak turystyczny miasta łączący Edinburgh Castle z Holyrood. Tworzą go cztery odcinki: Castlehill, Lawnmarket, High Street i Canongate, o łącznej długości ok. 1,5 km. Na Castlehill znajduje się secesyjna Witches' Fountain (Fontanna Czarownic). Monument upamiętnia spalenie ponad 300 kobiet oskarżonych o czary. Warto wybrać się również do Scotch Whisky Heritage Centre, gdzie można zapoznać się z historią tego narodowego trunku Szkotów. Ekspozycje muzealną zwiedza się jeżdżąc w beczce. Spacerując Królewską Milą warto także zwiedzić Katedrę św. Idziego oraz Parliament House, budynek który był siedzibą szkockiego parlamentu do czasów unii realnej z Anglią.

Palace of Holyroodhouse


Na końcu Royal Mile wznosi się oficjalna szkocka rezydencja królowej brytyjskiej. Pałac z rozległym dziedzińcem, został wybudowany w 1498 roku dla króla Jakuba IV, a jego obecny kształt jest wynikiem przebudowy w XVII wieku, wykonanej z rozkazu Karola II.

Wnętrza pałacowe zwane Apartamentami Państwowymi (State Apartments) są bogato zdobione gobelinami, portretami i malarstwem dekoracyjnym. Warto zwiedzić, znajdującą się w północnym skrzydle, Wielką Galerię (Great Gallery), której ściany zdobi 89 portretów przedstawiających królów Szkocji, począwszy od mitycznych prapoczątków sięgających IV w. p.n.e. Kolekcje portretów wykonał w XVII wieku holenderski malarz Jacob de Wet.

Na terenie rezydencji znajdują się także ruiny Holyrood Abbey (opactwa Holyrood). Niegdyś stał tu kościół normandzki, wybudowany w czasach króla Dawida I. Z tego okresu zachowało się jedynie wejście, a większość kamiennych fragmentów pochodzi z XII-XIII wieku, kiedy kościół otrzymał wczesnogotycką postać.

Pałac otoczony jest przez rozległy Royal Park. Jego zróżnicowany krajobraz tworzą, pagórki, strome zbocza, wrzosowiska, mokradła, doliny górskie i jeziora, czyli wszystkie typy charakterystyczne dla szkockiego pejzażu.

Zwiedzając Holyroodhouse warto przespacerować się ścieżką Radical Road, która prowadzi na zbocze u stóp Salisbury Crags, urwiska z którego roztacza się wspaniały widok na Holyroodhouse i dawne opactwo.

Muzeum Szkocji


Muzeum Szkocji zostało otwarte w 1998 roku, jako uzupełnienie zbiorów Royal Museum of Scotland (Królewskiego Muzeum Szkocji). Zawiera ponad 10 tys. eksponatów: skarbów i pamiątek narodowych oraz rzeczy codziennego użytku. Do najcenniejszych przedmiotów należą: Monymusk Reliquary (relikwiarz Monymusk) - malutka szkatułka z VIII wieku, w której niegdyś przechowywano relikwie św. Kolumba oraz szachy z kości słoniowej z wyspy Lewis, znalezione dopiero w XIX wieku. Ponadto wśród zbiorów muzeum znajdują się różne przedmioty sztuki zdobniczej (wczesnośredniowieczne naczynia liturgiczne, emalie z Limoges czy francuskie srebra z epoki Ludwika XIV), rzadkie instrumenty naukowe oraz eksponaty poświęcone etnografii, geologii i skamielinom.

Katedra św. Idziego


Katedrę św. Idziego wybudowano w 1120 roku, a wieże zwieńczoną iglicą dobudowano w XV wieku. Na początku XIX stulecia świątynie odrestaurowano, pokrywając znaczną część gotyckich murów gładkim kamieniem, odbierając tym samym jej średniowieczny wygląd. Nie poddano wówczas renowacji jedynie wieży. W XIX wieku katedrę ozdobiono licznymi pomnikami nagrobnymi, aby w ten sposób nadać jej charakter narodowego panteonu, wzorując się na londyńskim Opactwie Westminsterskim.

We wnętrzu znajduje się kilka witraży zaprojektowanych przez prerafaelitów. Wśród nich na uwagę zasługują dzieła: Edwarda Burne-Jonesa i Williama Morrisa, przedstawiające proroków Starego Testamentu oraz Izraelitów przekraczających rzekę Jordan.

W południowo-wschodniej części kościoła znajduje się niewielka Thistle Chapel. Wybudował ją w 1911 roku Robert Lorimer, jako prywatną kaplicę dla 16 członków elitarnego Zakonu Ostu (Order of the Thistle). Warto zwrócić uwagę na ciekawą konstrukcję sklepienia żebrowego oraz bogatą dekoracje zworników i rzeźbionych stalli. Wnętrze Chapel było wzorowane na kaplicy św. Jerzego w Windsorze.

Szkocka Galeria Narodowa


Galeria Narodowa posiada jedne z najważniejszych zbiorów malarstwa w Europie. Są one zgrupowane w kilku działach: malarstwo niderlandzkie i niemieckie, włoskiego renesansu, flamandzkie i holenderskie XVII wieku, europejskie XVIII i XIX wieku, angielskie i amerykańskie, szkockie oraz południowoeuropejska sztuka XVII wieku. Spośród wielu arcydzieł znajdujących się w galerii na szczególną uwagę zasługuje "Trójca Święta", przedstawiona na kwaterach jedynego ołtarza, jaki zachował się w Szkocji sprzed okresu reformacji. Wspomniane dzieło namalował Hugo van der Goes w drugiej połowie XV wieku. Warto również zobaczyć płótna Rafaela m.in.: "Madonna" i tondo "Święta Rodzina z drzewem palmowym" oraz obrazy Tycjana: "Trzy etapy życia", "Wenus Anadyomene" (jeden z najpiękniejszych aktów kobiecych w sztuce europejskiej), a także rzeźbę "Popiersie Carla Antonia dal Pozzo" Berniniego.

Królewski Ogród Botaniczny


Ogród usytuowany jest za północnymi granicami Nowego Miasta. W jego centralnej części znajduje się kilka cieplarni, które tworzą - Glasshouse Experience. Można w nich podziwiać orchidee, amazońskie lilie wodne oraz drzewo palmowe z Indii Zachodnich, mające 200 lat. Na uwagę zasługuje także ogród w stylu chińskim posiadający bogatą kolekcje dzikiej roślinności z Chin.